top of page

Нормативно-правова база,

що регулює відносини учасників ринку електричної енергії у відповідності до чинного законодавства України

ПОСТАНОВИ НАЦІОНАЛЬНОЇ КОМІСІЇ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ

11 червня 2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII, що розпочав процес реформування електроенергетичної галузі в Україні. Зміни, передбачені цим законом, направлені на створення нових можливостей та вигоди для споживачів електричної енергії.

Одним з основних етапів зазначеної вище реформи є відокремлення функції розподілу електричної енергії від функцій виробництва, передачі та постачання, тобто створення відповідних окремих юридичних осіб.

Починаючи з 1 січня 2019 року в Україні розпочався перший етап державної реформи ринку електроенергії для його переходу на режим функціонування за європейською моделлю. Отже, з початку 2019 року енергетичні послуги споживачам в Україні надаватимуть дві різні компанії. Оператор системи розподілу електричної енергії, до мереж якого приєднаний споживач та компанія-постачальник, якого обирає сам споживач. Це дві незалежні компанії – з різними СOL-центрами, рахунками та ліцензіями.

Раніше функції з розподілу та постачання електроенергії були зосереджені в одній компанії. Європейський досвід показує, що коли функції розділені між двома незалежними компаніями – система працює швидше та зручніше для споживача. Кожна компанія зосереджена на своїх завданнях, обслуговує споживачів якісніше й оперативніше.

Таким чином, до ФУНКЦІЇ ПОСТАЧАЛЬНИКА належать:

  • постачання електроенергії споживачам;

  • обслуговування споживачів з питань нарахувань та розрахунків вартості й умов оплати, коректності розрахунків за електроенергію;

  • фіксування показників лічильників;

  • надання споживачам додаткових послуг.

До ФУНКЦІЇ ОПЕРАТОРА системи розподілу належать:

  • відповідальність за якість і надійність електропостачання;

  • управління системою розподілу;

  • експлуатація та ремонт лінії електропостачання, підстанції та інших енергооб’єктів;

  • проведення під’єднання/від’єднання від системи розподілу (ліній);

  • встановлення лічильників електроенергії й фіксування їхніх показників.

Порядок зміни електропостачальника за ініціативою споживача

Зазначений порядок передбачений пунктом 6.1 “Правил роздрібного ринку електричної енергії” затверджених постановою НКРЕКП від 21.12.2018 № 2002.

Зокрема:

6.1.1. Споживач має право в установленому цими Правилами порядку на зміну електропостачальника шляхом укладення нового договору про постачання електричної енергії споживачу (постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг) з новим електропостачальником.

6.1.2. Процес зміни споживачем електропостачальника забезпечується суб’єктами (учасниками) ринку електричної енергії та учасниками роздрібного ринку електричної енергії, які задіяні у процесі зміни електропостачальника та забезпечують зміну та інформаційний обмін під час такої зміни на безоплатній основі.

6.1.3. Зміна електропостачальника за ініціативою споживача має бути завершена протягом періоду, що починається з дня повідомлення споживачем нового електропостачальника про наміри змінити попереднього електропостачальника, але у строк, що не перевищує 21 календарний день з дня вказаного повідомлення.

Днем повідомлення споживачем про намір змінити електропостачальника вважається дата зафіксованого звернення споживача до нового електропостачальника щодо наміру укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу.

Якщо споживач має чинний договір про постачання електричної енергії споживачу з фіксованим терміном (строком) дії, з метою уникнення штрафних санкцій за дострокове розірвання договору з боку попереднього

електропостачальника споживач повинен повідомити нового електропостачальника про намір укласти з ним договір про постачання електричної енергії споживачу за 21 календарний день до дати закінчення терміну (строку) дії чинного договору.

6.1.4. У межах однієї процедури зміни електропостачальника споживачем відповідно до визначеного цим розділом порядку можлива зміна лише одного електропостачальника. При цьому споживач може ініціювати декілька процедур зміни електропостачальника одночасно.

6.1.5. Повідомлення про намір укласти новий договір з новим електропостачальником надається у вигляді заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії споживачу на умовах оприлюдненої комерційної пропозиції електропостачальника, а якщо сторони дійшли взаємної згоди укласти договір на умовах, які оприлюднені комерційні пропозиції електропостачальника не містять, у повідомленні про намір укласти новий договір з новим електропостачальником споживач має надати новому електропостачальнику додаткову інформацію, визначену Порядком.

Комерційні пропозиції

Ціна на електричну енергію, що діє з 1 січня протягом календарного місяця, визначаються окремо для споживачів групи
“А” та групи “Б”.

 Споживачам групи “А”, вузол обліку яких обладнано інтервальним (-и) лічильником (-ами), вбудованими або зовнішніми пристроями, що забезпечують можливість дистанційного зчитування результатів вимірювання облікованих даних, погодинного або меншого періоду інтеграції:

  • за умови рівномірного споживання протягом доби;

  • при «звичайному» однозмінному споживанні електричної енергії;

  • при «звичайному» двозмінному споживанні електричної енергії.

Споживачам групи “Б”, вузол обліку яких обладнано неінтервальними (інтегральними) лічильниками електричної енергії та по яких відсутня можливість дистанційного зчитування результатів вимірювання погодинного або меншого періоду інтеграції облікованих даних лічильників.

В залежності від прийнятного для споживача способу оплати (попередня оплата, по факту, планові платежі) та способу оплати послуг з розподілу електричної енергії (через електропостачальника з наступним переведенням цієї оплати електропостачальником оператору системи або напряму оператору системи розподілу), та добового графіку споживання, що розраховано ОСР відповідно до порядку розрахунку, прийнятого НКРЕКП, надається індивідуальна комерційна пропозиція.

bottom of page